Kort nyt fra hvemstemmerhvad.dk


På denne side gives en oversigt over tidligere nyheder på hvemstemmerhvad.dk. Sitet så dagens lys i foråret 2009, ældste nyhed er fra tilbage fra maj det år. Det er langt fra alle omtaler, ændringer eller vigtige begivenheder, vi får noteret som nyheder, men arkivet kan måske virke til at give et billede af historiken for sitet.

Billede fra Folketinget
    25/06-2015: Vi har opgjort hvor ofte partierne har stemt sammen i 2011-2015-valgperioden.

    19/06-2015: Vi er tilbage med en opdatering og profiler for de nyvalgte MF'ere snarest.

    17/06-2015: Der er folketingsvalg i morgen. Husk at stemme! Stadig i tvivl? Prøv vores "afstemningsbrowser".

    14/06-2015: Vi har lanceret en "afstemningsbrowser", som gerne skulle hjælp dig med at få overblik over hvordan partierne har stemt i Folketinget de seneste 4 år.

     
    01/06-2015: Politiko har en artikel om de grønlandske og færøske folketingsmedlemmer, der blandt andet refererer til tal her fra hvemstemmerhvad.

    28/05-2015: Vi har opgjort graden af blokpolitik under hhv. Helle Thorning-Schmidt og Lars Løkke Rasmussen for Dektektor. Mere om alliancer i Folketinget her.

    27/05-2015: Statsminister Helle Thorning-Schmidt har udskrevet valg til afholdelse torsdag d. 18. juni 2015.

    26/05-2015: Valgrygterne er særdeles stærke og peger på udskrivelse af folketingsvalg imorgen.

    04/11-2014: Lene Espersen (K) forlader politik og erstattes i Folketinget af Daniel Rugholm skriver TV2.

    04/11-2014: Jan Johansen (S) stemte mod partilinien ved afstemning om halvering af dagpengeperioden.

    10/10-2014: Karen Hækkerup forlader sin post som justitsminister og sin plads i Folketinget for at blive administrerende direktør i Landbrug og Fødevarer. Yildiz Akdogan overtager hendes plads i Folketinget. Mette Frederiksen bliver ny justitsminister og Henrik Dam Kristensen bliver beskæfigelsesminister.

    09/10-2014: Folketingets åbningsdebat.

    07/10-2014: Første tirsdag i oktober. Folketingsåret 2014-15 begynder.

    02/10-2014: Afstemning om dansk militær støtte til kampen mod ISIL, se hvem der stemte hvad.

    30/09-2014: Jyllands Posten skriver idag om Folketingets åbne data og henviser til hvemstemmerhvad.

    01/09-2014: Benny Engelbrect (S) bliver ny Skatteminister. Morten Østergaard overtager økonomi- og indenrigsministeriet efter Margrethe Vestager.

    31/08-2014: Radikales leder Margrethe Vestager er udpeget som ny EU-kommisær for Danmark. Morten Østergaard overtager posten som leder af de Radikale. Pladsen i Folketinget overlades til 2. stedfortræder, Helge Vagn Jacobsen, da 1. stedfortræderen allerede er i Folketinget som erstatning for Christian Friis Bach. Helge Vagn Jacobsen fik 394 personlige stemmer i Nordsjællands storkreds ved folketingsvalget i 2011.

    07/08-2014: Lars Barfoed stopper som formand for det Konservative Folkeparti og ventes erstattet af Viborgs borgmester Søren Pape.

    21/07-2014: Vi har undersøgt partiernes positionering på baggrund af deres stemmeafgivelser fra 2011-valget og frem til i dag, resultatet er refereret i denne artikel fra Information.

    10/07-2014: Helle Løvgreen Mølvig (RV) overtager Christian Friis Bachs plads i Folketinget.

    09/07-2014: Christian Friis Bach (RV) forlader Folketinget til fordel for en post i FN.

    28/06-2014: Vi har undersøgt Alternativets stemmemønstre set i forhold til de øvrige partier.

    23/06-2014: Vi har leveret baggrundsdata til Informations forsidehistorie "SF gik sin vej, men stemmer stadig som regeringen". Find vores baggrundsnotat her.

    11/06-2014: Folketingsåret 2014-15 begynder første tirsdag i oktober, som i år er den 7. oktober.

    10/06-2014: Afslutningsdebat i folketingssalen.

    30/01-2014: Se hvem der stemte hvad til Enhedslistens beslutningsforslag om at udskyde DONG-handlen med Goldman Sachs her.

    30/01-2014: Det forlyder, at SF forlader regeringen.

    12/12-2013: Ministerrokade: Villy Søvndal stopper i politik på grund af en blodprop, Morten Bødskov går af som justitsminister pga sagen om PET. Nye ministre bliver MEP Dan Jørgensen (S) og Jonas Dahl (SF).

    09/12-2013: DR.dk har idag en historie om at "Mere end hver fjerde lov er uden Enhedslisten", skrevet med baggrund i vores tal for vindende koalitioner. Historien er gengivet i flere andre medier. I første udgave af historien stod fejlagtigt at "mere end hver femte" lov blev vedtaget uden EL, den korrekte formulering er, at mere end hver femte (ca. 28 %) af afstemningerne i Folketinget afgøres uden EL's stemmer.

    21/11-2013: Udviklingsminister Christian Friis Bach udtræder af regeringen i forlængelse af CGGI-sagen. Nu udviklingsminister bliver Rasmus Helveg Petersen (RV).

    01/10-2013: Folketingets åbning er traditionen tro i dag, første tirsdag i oktober.

    01/10-2013: Vi har sammen med Informations "Databloggen" kigget nærmere på stemmemønstrene i Folketinget siden 2001. Som noget nyt har vi fået kategoriseret afstemningerne efter hvilket ministerområde, de hører under.

    17/09-2013: Uffe Elbæk har meldt sig ud af det Radikale Venstre og bliver løsgænger.

    29/08-2013: Vi har publiceret en gennemgang af udviklingen i stemmemønstrene fra 2001 frem til sommer 2013.

    26/08-2013: HvemStemmerHvad deltager på Folketingets informationsmøde om åbne data.

    09/08-2013: Ministerrokade: Henrik Sass Larsen (S) bliver erhvervs- og vækstminister. Annette Vilhemsen (SF) bliver social-, børne- og integrationsminister. Karen Hækkerup (S) bliver fødevareminister. Pia Olsen Dyhr (SF) bliver transportminister. Nick Hækkerup (S) bliver handels- og europaminister og Nicolai Wammen (S) bliver forsvarsminister.

    04/07-2013: BT bringer i dag en artikel om Bjarne Laustsen (S), der pt er den politiker, der ifølge vores tal oftest bryder med partilinjen.

    03/07-2013: EB skriver i dag om forholdet mellem Enhedslisten og regeringen. Baggrunden er tal fra hvemstemmerhvad, der viser at regeringen oftere stemmer sammen med oppositionspartiet Venstre.

    03/07-2013: Midtjyllands Avis har skrevet om fravær i Folketinget og flest stillede §20-spørgsmål. Tallene er herfra sitet.

    01/07-2013: Politiken har historien om at Venstre har overhælet Enhedslisten som det parti, der oftest dannner flertal sammen med regeringen. Tallene er opgjort af hvemstemmerhvad.

    28/06-2013: De sidste afstemninger i folketingssalen i folketingssamlingen 2012-2013 har fundet sted i dag. Vi har naturligvis opdateret sitet med de nyeste tal. Næste folketingsår starter som traditionen foreskriver første tirsdag i oktober

    04/06-2013: Folketinget stemmer ved 3. behandlingen i dag om den omdiskutterede offentlighedslov. Se hvordan de stemte her.

    30/05-2013: Tal fra hvemstemmerhvad.dk anvendt i gårsdagens udgave af DR's politiske magasin Bag Borgen.

    29/05-2013: Lykke Friis (V) trækker sig fra politik.

    29/05-2013: Afslutningsdebat i Folketinget.

    20/03-2013: MEP Emilie Turunen og tidl. MF Nanna Westerby skifter fra SF til Socialdemokraterne.

    19/03-2013: Jesper Petersen, der indtil idag var politisk ordfører for SF, melder ud at han skifter til Socialdemokraterne. Jonas Dahl bliver ny politisk ordfører for SF.

    26/02-2013: Vi offentliggør nu den samlede liste over de mindst omtalte politikere i Folketinget. Oversigten er udarbejdet til radioprogrammet "Pressen på P3", der i uge 8 satte fokus på nogle af de politikere, vi sjældent hører om. Se hele listen her.

    08/12-2012: Marianne Jelved (RV) er ny Kulturminister efter Uffe Elbæk.

    05/12-2012: Kulturminister Uffe Elbæk går af. Ny kulturminister ventes udnævnt torsdag.

    17/10-2012: Der kan identificeres en ny dimension i dansk politik. I en ny analyse placerer vi folketingets partier i to dimensioner efter deres stemmeafgivelser i folketingssalen. Se analysen her.

    16/10-2012: Ministerrokade: Thor Möger Pedersen erstattes af Holger K. Nielsen som skatteminister og Annette Vilhelmsen bliver erhvervs- og vækstminister efter Ole Sohn. Anne Baastrup ventes at blive ny gruppeformand i SF.

    15/10-2012: Der er varslet ministerrokade i morgen, rygterne siger at Thor Möger Pedersen erstattes af Holger K. Nielsen som skatteminister og Annette Vilhelmsen bliver erhvervs- og vækstminister efter Ole Sohn. Anne Baastrup ventes at blive ny gruppeformand.

    13/10-2012: Annette Vilhelmsen er valgt som ny formand for SF.

    02/10-2012: Folketingsåret 2012-2013 starter med folketingets åbning i dag.

    10/09-2012: Pernille Vigsø Bagge trækker sig som gruppeformand i SF.

    07/09-2012: Villy Søvndal trækker sig som formand for SF. Sundhedsminister Astrid Krag og miljøminister Ida Auken nævnes som mest oplagte kandidat til formandsposten.

    05/09-2012: Per Ørum Jørgensen forlader Kristendemokraterne og stopper dermed også som formand for partiet.

    07/08-2012: Pia Kjærsgaard stopper som leder af Dansk Folkeparti meddeler Berlingske Tidende. Kristian Thulesen Dahl står til at overtage posten som partileder for Dansk Folkeparti.

    13/06-2012: Folketinget holder sommerferie. Næste folketingsår starter første tirsdag i oktober (i år 2. oktober) kl. 12.

    05/06-2012: Grundlovsdag.

    11/05-2012: Dagbladet Ringkøbing Skjern bragte i dag en artikel om udvalgsspørgsmål på baggrund af Hvem Stemmer Hvad's opgørelser.

    06/05-2012: Tidligere minister og KL-formand Jan Trøjborg (S) er død. Jan Trøjborg var medlem af Folketinget fra 1987 frem til 2005.

    17/04-2012: Vi har opdateret oversigten over udvalgsspørgsmål, da der blev fundet en fejl i opgørelsen. Tallene er nu igen korrekte.

    07/04-2012: Ritzau bragte i dag en historie om fravær folketinget med udgangspunkt i tal fra hvemstemmerhvad.dk.

    07/03-2012: Troels Lund Poulsen (V) siger i dag til Horsens Folkeblad, at han vil vende tilbage til Folketinget.

    02/02-2012: Ekstra Bladet bringer i dag en artikel skrevet af Anders Borup Sørensen og Janus Østergaard, omhandlende § 20-spørgsmål på baggrund af tal fra hvemstemmerhvad, men har desværre glemt at nævne kilden.

    31/01-2012: Kristeligt Dagblad skriver i dag om stigningen i antal stillede § 20-spørgsmål, læs historien her.

    04/12-2011: Finn Thranum (V) overtager Troels Lund Poulsens plads i Folketinget under Troels Lund Poulsens orlov. Finn Thranum er byrådsmedlem i Odder.

    04/12-2011: Troels Lund Poulsen (V) søger om orlov fra Folketinget. Det sker i forlængelse af sagen om Helle Thorning-Schmidts lækkede skattesag.

    28/10-2011: Merete Dea Larsen (DF) vikarierer for Pia Kjærsgaard, der de næste uger er i New York til FN's generalforsamling.

    27/10-2011: Marie-Louise Andreassen (RV) erstatter Naddem Farooq de næste 3 uger. Nadeem er væk for at deltage ved FN's generalforsamling.

    23/10-2011: Vi har regnet videre på valgresultatet, se vores valganalyse her.

    04/10-2011: Vi har regnet på valgresultatet for at undersøge de geografiske forskelle, læs mere her.

    04/10-2011: Folketinget åbnede i dag med åbningstale af Helle Thorning-Schmidt. Mogens Lykketoft (S) blev enstemmigt valgt som formand for Folketinget.

    03/10-2011: Ministerlisten kan findes her.

    26/09-2011: Vi har analyseret stemmeprocentens betydning for resultatet af folketingsvalget 2011, læs mere her.

    16/09-2011: De personlige stemmer er nu optalt, find hele valgresultatet for folketingsvalget 2011 her.

    16/09-2011: Valgresultatet ligger nu klar, de personlige stemmer opgøres i løbet af i dag, de følgende dage vil stemmerne blive fintalt.

    15/09-2011: Vi ønsker jer alle en glædelig valgdag.

    07/09-2011: Kun en enkelt gang siden 2007-valget har S+SF+DF dannet flertal sammen, det gjaldt modstanden mod L31 om ophævelse af særregel for eksportmedarbejde og det var d. 6/10 2008.

    31/08-2011: Har du brug for en valganalyse? Kontakt os her.

    26/08-2011: Folketingsvalget er officielt udskrevet og valgkampen i fuld gang.

    26/08-2011: Kl. 11.00 i dag udskriver Lars Løkke Rasmussen folketingsvalg til afholdelse torsdag d. 15 september.

    24/08-2011: Vi har lavet en animation, der viser partiernes bevægelser siden 2001.

    23/08-2011: Helge Adam Møller (K) genopstiller alligevel ved det kommende folketingsvalg, det bliver i Herning Syd-kredsen.

    19/08-2011: Valgrygterne tager til specielt i forbindelse med regeringens fremlæggelse af finanslovsforslag på onsdag.

    13/07-2011: Julie Rademacher (S) genopstiller ikke ved det kommende valg.

    01/07-2011: Folketinget stemte i dag nej til forslaget om at trække lov om styrket grænsekontrol.

    01/07-2011: Socialdemokraternes nuværende EU-ordfører, Kim Mortensen, stiller ikke op ved det kommende folketingsvalg.

    21/06-2011: Vi har udarbejdet en oversigt over de oftest vindende koalitioner i Folketinget. VKO+LA står bag de fleste vedtagelser.

    19/06-2011: Vi har lavet en liste over de politikere, der oftest har brudt med deres partis partilinie. Politikere fra de Radikale og SF dominerer listen.

    06/06-2011: Overlæge Niels Høiby (LA) overtager dags dato Malou Aamunds (V) mandat i Folketinget.

    05/06-2011: Grundlovsdag.

    31/05-2011: Der er i dag afslutningsdebat i Folketinget.

    17/05-2011: Anne Grete Holmsgaard (SF) stiller ikke op ved det kommende folketingsvalg.

    23/03-2011: Helge Adam Møller (K) genopstiller ikke ved det kommende folketingsvalg.

    19/03-2011: Resultatet af afstemning vedr. dansk deltagelse ved militær indsats i Libyen kan findes her.

    16/03-2011: Hvem Stemmer Hvad's tal blev benyttet i dagens udgave af P1-radioprogrammet Detektor, du kan høre det her. Indsalget omhandler Anders Samuelsens fravær i Folketinget.

    08/03-2011: Søren Pind overtager integrationsministeriet, Troels Lund Poulsen bliver undervisningsminister, Peter Christensen bliver skatteminister og Per Stig Møller (K) overtager kirkeministeriet.

    08/03-2011: Integrations- og kirkeminister Birthe Rønn Hornbech og undervisningsminister Tina Nedergaard stopper begge som ministre.

    26/01-2011: Gruppeformand og politisk ordfører for De Konservative, Henriette Kjær, trækker sig fra sine poster og genopstiller ikke ved det kommende folketingsvalg. Ny grupperformand bliver Tom Behnke, mens Carina Christensen bliver ny politisk ordfører.

    21/01-2011: Jeppe Kofod (S) har taget barselsorlov fra tirsdag d. 25/01 til 11/02. Dorrit Knudsen overtager pladsen i perioden.

    14/01-2011: Lars Barfod er valgt som ny leder af det Konservative Folkeparti.

    13/01-2011: Lene Espersen (K) har trukket sig som politisk leder for de Konservative.

    11/01-2011: Johs. Poulsen (R) har meddelt,at han ikke genopstiller. I stedet vil han koncentrere kræfterne om lokalpolitik.

    04/01-2011: Vi har opdateret oversigten over udviklingen i lovgivningsmængden i Danmark inddelt efter type af lov. 1.643 regler blev udstedt i 2010, det næsthøjeste antal nogensinde.

    04/01-2011: Venstres Malou Aamund forlader Folketinget til fordel for et job hos Microsoft.

    15/12-2010: Folketinget holder juleferie fra fredag d. 17/12 til tirsdag d. 11/01 2011.

    01/12-2010: Ida Auken (SF) går på barsel d. 17. december. Trine Pertou Mach overtager pladsen, mens Ida Auken er væk. SF's Steen Gade overtager formandsposten i Folketingets Miljø- og Planlægningsudvalg.

    28/11-2010: Lone Dybkjær (R) skal opereres for dårlig hofte og tager på sygeorlov fra 1. januar 2011. Manu Sareen overtager pladsen.

    16/11-2010: Vi har lavet en illustration af udviklingen i lovgivningsmængden i Danmark inddelt efter type af lov.

    04/11-2010: Buhl & Rasmussen deltager ved afholdelsen af IT- og Telestyrelsens DataCamp.

    02/11-2010: Der afholdes midtvejsvalg i USA.

    26/10-2010: Folketingets nye tv-site er åbnet. Sitet består af et arkiv og live-tv fra møder i folketingssalen og udvalg.

    18/10-2010: Anne-Marie Meldgaard (S) har meddelt at hun ikke genopstiller ved næste folketingsvalg. Anne-Marie Meldgaard er formand for Folketingets Europaudvalg.

    07/10-2010: Der er åbningsdebat i Folketinget fra kl. 10.00.

    05/10-2010: Folketinget åbner med statsministerens åbningstale i dag. Åbningsdebatten finder sted på torsdag.

    23/09-2010: Liberal Alliance har præsenteret deres kandidatliste på et pressemøde i dag.

    19/09-2010: Resultater fra det svenske valg kan findes her.

    16/09-2010: Daniel Rugholm afløser forhenværende sundhedsminister Jakob Axel Nielsen der udtræder af Folketinget for at blive direktør for Aleris Privathospitaler.

    11/09-2010: Meta Fuglsang overtager Flemming Bonne's plads i Folketinget.

    10/09-2010: Flemming Bonne MF'er for SF er død. Bonne fik 8.345 personlige stemmer ved valget i 2007 og var specielt populær i Nakskov, hvor han fik over 40 % af alle gyldige stemmer.

    07/09-2010: Folketinget førstebehandler i dag regeringens finanslovsforslag for 2011.

    24/08-2010: Regeringen fremlægger i dag finanslovsforslaget for 2011.

    15/08-2010: Tidligere sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) stopper i politik og forlader Folketinget senest til næste valg.

    09/08-2010: Vi har integreret Facebook's "Synes godt om"-knap på politiker profilerne. Nu kan du markere hvilke politikere du synes bedst om.

    02/07-2010: Folketinget holder ferie sommeren over.

    21/06-2010: Den tidligere konservative Per Ørum Jørgensen har meldt sig ind i Kristendemokraterne, der dermed bliver repræsenteret i Folketinget.

    10/06-2010: Folketinget har besluttet at udskyde ferien yderligere, således at den først starter 2. juli.

    01/06-2010: Folketingets ferie er udskudt med 12 dage, så den nu starter d. 16. juni.

    19/05-2010: Per Ørum Jørgensen har forladt det Konservative Folkeparti og er blevet løsgænger. VKO har ikke længere flertal i Folketinget.

    11/05-2010: De enkelte folketingsmedlemmers aktiviteter kan nu let følges via RSS-feed. Klik blot på RSS-ikonet når du er inde på en politikers profil.

    04/05-2010: Afstemning om homoseksuelles ret til adoption blev vedtaget med stemmerne 60 mod 54 ved en afstemning, hvor Venstre's Karsten Lauritzen, Malou Aamund, Mads Rørvig, Troels Christensen og Sophie Løhde brød med partidisciplinen.

    13/04-2010: Antallet af brud på partilinien kan nu findes direkte under de forskellige partie rs sider.

    23/02-2010: Johs Poulsen (R) sygemeldt frem til 1. maj 2010 pga stress, Erika Lorentsen overtager pladsen fra 6. april.

    10/03-2010: Minianalyse af det nye parti Fokus' stemmemønstre i Folketinget.

    10/03-2010: Christian H. Hansen har stiftet Partiet Fokus.

    10/03-2010: Christian H. Hansen holder pressemøde kl 14.00 idag. Ifølge rygterne for at meddele at han vil starte et nyt parti.

    23/02-2010: Statsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag foretaget en større ministerrokade. Se den nye ministerliste

    08/02-2010: Buhl & Rasmussen har idag lanceret sitet It's Your Parliament . eu, der dækker europa-parlamentet.

    19/01-2010: Christian H. Hansen har meddelt at han melder sig ud af Dansk Folkeparti og er nu løsgænger.

    09/01-2010: Vi har igangsat et forsøg med overvågning af politiske blogs. Se listen over politikere med mest blogomtale.

    24/12-2009: Hvemstemmerhvad.dk ønsker alle besøgende en glædelig jul og et godt nytår. Vi håber at kunne fortsætte udviklingen af sitet i det kommende år.

    14/12-2009: Vi har fået lavet en række politiske danmarkskort på baggrund af resultaterne fra kommunalvalget. Se f.eks. Venstres danmarkskort her.

    08/12-2009: Vi har tilføjet en række små analyser af kommunalvalget, blandet andet har vi lavet en oversigt over valgets top 50 og kommuner med flest blanke stemmer.

    07/12-2009: Hvemstemmerhvad har analyseret resultatet fra kommunalvalget og giver et bud på, hvordan resultatet ville se ud hvis alle stemte.

    30/11-2009: Vi har oprettet en profil på Twittter og er samtidig begyndt at tilføje links til politikernes twitter-konti på deres profilsider.

    20-21/11-2009: Hvemstemmerhvad.dk deltager ved Personal Democracy Forum i Barcelona.

    18/11-2009: Resultater fra kommunalvalget kan findes på KMD-valg.

    16/11-2009: Hvemstemmerhvad.dk har fået nyt design. Vi håber I synes om det. Der er stadig et par småting vi arbejder på at få justeret.

    31/10-2009: Hent data i XML via API og lav din egen Hvemstemmerhvad.

    23/10-2009: Ny opgørelse over stemmeafgivelser i Rådet i EU.

    15-16/10-2009: Hvemstemmerhvad.dk deltager ved eDemocracy summit 09 i Berlin.

    05/10-2009: Opgørelse over udvikling i partiernes stemmemønstre.

    Følg os på Twittter
Buhl & Rasmussen
CC-BY 4.0 licens        [ Kontakt ] [ FAQ ]